Motocykel nemecký Zündapp 500 so sajdkou

Charakteristika
Nemecký Zündapp pôsobil na trhu v rokoch 1917 až 1984. Spoločnosť Zünder- und Apparatebau založil v roku 1917 v Norimbergu inžinier Fritz Neumeyer. Po skončení 1. svetovej vojny prestal byť o vojenský materiál záujem, celé nemecké hospodárstvo naviac decimovali dôsledky prehratej vojny. Spoločnosť sa ocitla v ťažkostiach a spoločníci ju opustili. Neumeyer tak v roku 1919 ostal sám. Z pôvodného názvu firmy vytvoril skratku Zündapp. Od roku 1921 bol v Zündappe pripravovaný a v roku 1922 predstavený prvý motocykel, tzv. „Volksmotorrad“ resp. tiež „Motorrad für Jedermann“. Šlo o koncept lacného a jednoduchého ľudového motocyklu, ktorý mal predstavovať čo najdostupnejšie motorové vozidlo pro každého. Okolo polovice tridsiatych rokov spoločnosť patrila medzi 5 najväčších motocyklových výrobcov v Európe. Tretia ríša sa v tom čase už pripravovala na vojnu; Zündapp (rovnako ako BMW) dostal veľkorysú zákazku na vývoj bojového motocyklu. V roku 1938 sa preto v Norimbergu prakticky celkom prešlo na vojnovú výrobu. Motocykle mali slúžiť na rýchle presuny v zázemí frontu ako aj ako úderný bojový prostriedok na bojovom poli.

Wehrmacht mal vo výzbroji niekoľko typov motocyklov, ktoré sa delia do 3 kategórií: ľahké (do 350 cm³), stredné (do 500 cm³) a ťažké (nad 500 cm³). Medzi najväčšími dodávateľmi boli závody BMW (Bayerische Motoren-Werke), Zündapp.

Nemecký motocykel značky Zündapp nachádzajúci sa v Centrálnej expozícii Mo Svidník je s postranným vozíkom. Po druhej svetovej vojne bol tento motocykel využívaný civilistom na súkromné účely až kým ho v roku 1980 nezískalo do svojho zbierkového fondu Dukelské múzeum. Sajdka má pôvodný štítok s označením nosnosti: Krad B. Gesamt-Höchstbelastung 220 kg; Belastung vorn einschließlich Insasse 170 kg; Gepäckraumbelastung einschließlich Ersatzrad 50 kg . Sedadlo v sajdke chýba. Motocykel má sedadlo obtiahnuté svetlohnedou koženkou /nie je pôvodné/. Je natretý tmavozelenou farbou. Spolu má tri kolesá s plášťami značky Barum. Náhradné koleso chýba, viaceré súčiastky sú vymenené. Motocykel bol používaný Wehrmachtom počas druhej svetovej vojny.

Projekt je spolufinancovaný
zo zdrojov EÚ.

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku.
MFCR
EU