Prilba britská vzor MK II

Charakteristika
Tento typ prilby sa začal vyrábať ako reakcia na potrebu spoľahlivej oceľovej prilby počas prvej svetovej vojny a bol označený ako Mk I. Navrhol ho londýnsky inžinier J. L. Brodie, ktorého riešenie vychádzalo zo železných klobúkov nemeckých a anglických bojovníkov z 13. storočia. Najvyšším britským velením bol prijatý typ nazvaný „Brodies Steel Helmet, War Office Pattern“. Prvých 25 tisíc kusov počiatočnej série však nebolo vyrobených práve z najslepšieho materiálu. Ale už na konci roku 1915 bol tento problém vyriešený použitím mangánovej oceli. Do konca roku 1918 bolo vyrobených 7 250 000 kusov vzoru Mk I (1916), postupne ďalej zlepšovaného.

V roku 1939 dostáva britská armáda ďalší, zdokonalený typ, známy pod označením Mk II. Ten vznikol už v druhej polovici roku 1938 a bol najprv predaný do výstroje polície a hasičov. Zvon je vyrobený z mangánovej ocele a má nový vnútrajšok. Tu sa rozlišujú dve odlišné konštrukcie, označované ako Mk 1 a Mk 2. Obe používajú fíbrové vence s tuhou textilnou príložkou na temene. Rovnaká je aj nosná, stredová časť, ktorú tvorí vložka z voskovaného plátna, ktoré vybieha do piatich lalokov stiahnutých šnúrkou. Vzor Mk 2 používa vložky tvarované do kríža.

Na ramene nosného kríža, britská prilby vzor Mk II; 1993/00005 S; VM 1332 S sú vyrazené veľkosť 7, značka výrobcu J. C. S. & W. Ltd čo znamená J. Crompton Sons & Webb Ltd. London; pod tým II; pod tým rok výroby 1940. Vymedzovacie gumové príložky (v počte 8 kusov) medzi vnútrajškom a zvonom sú vzoru Mk 2 a sú do nosnej konštrukcie vložené. Podbradníky typu Mk 1, 2 pozostávajú z 3 dielov, z ktorých postranné (zavesené do zvonu) pozostávajú z 2 pružín prekrytých spoločným textilným puzdrom. Okraj zvonu prilby je doplnený lemom, ktorý slúži na zmiernenie možnosti zranenia nositeľa. Zafarbenie prilby Mk II je šedozelené na pieskovanom podklade. Značený je aj zvon prilby, kde sa príslušný punc nachádza blízko závesu na podbradník: AL II pod tým HBH – 40 ( ide o skratku HBH = Harrison Bros & Howson. Sheffield. 1938 – 1940). Rozmery prilby: 28,8 cm x 30,5 cm; rozmery vložky 21cm x 18 cm.

Projekt je spolufinancovaný
zo zdrojov EÚ.

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku.
MFCR
EU