Tornister vojenský nemecký z roku 1926

Charakteristika
Svoju prezývku „teľa“ dostal teda po látkovom hlavnom prekrytú pošitom kravskou kožou so srsťou. Tieto batohy sa stali jedným z najrozšírenejších poľných nosných systémov predovšetkým u pozemnej pešej armáde.

Nemecký vojenský batoh (tornister), tzv. „teľa“, je ušitý z pevného tmavozeleného plátenného materiálu, ktorá je na chrbte (spodný a dolný pás) spevnená našitými kusmi svetlohnedej kože, pričom na vrchnom páse sú vyrazené znaky do kože R. LARSEN; BERLIN; 1926. Poťah prekrytu je potiahnutý svetlohnedou srsťou, bez výraznejších farebných odtieňov, ktorá je miestami vypĺznutá. Zapína sa dvomi koženými páskami do hliníkových praciek. Poťah má našité 4 svetlohnedé kožené pútka slúžiace k prichyteniu výstroja noseného na „teľati“ napr. celtu alebo kabát. má zadnú stranu a boky z Teľacou kožou svetlohnedej farby sú pokryté aj zadná strana a boky batoha. Vnútrajšok tornistru s priečinkami je z pevného tmavozeleného plátenného materiálu. Batoh je prispôsobený na nosenie na pleciach s dvomi koženými popruhmi na nosenie svetlohnedej farby, pričom na oboch popruhoch sú vyrazené do kože značky: 55; SACHS & DEISSELBERG; HAMBURG. 1929; B Batoh má označenú veľkosť 31 ½.

Vnútri torby sú 2 väčšie a 2 menšie úložné plátenne priehradky s plátennými chlopňami kaki farby zapínanými na kožené remienky hnedej farby za pomoci hliníkových praciek s jazýčkom. Vo vnútri jednej s úložných priehradok je značka H. B. A. B.

Projekt je spolufinancovaný
zo zdrojov EÚ.

Podporujeme výskumné aktivity na Slovensku.
MFCR
EU